Amikor egy kapcsolat megromlik, zátonyra fut, az egyetlen kérdés: hogyan tovább? A választ olykor sikerül meg- és kitalálni, ám a legtöbbször mindig a kiinduló pontra jutunk vissza. Ekkor kell valaki, aki segít átlendülni ezen a holtponton, aki segít aktiválni a kapcsolatban, illetve a bennünk lévő, addig szunnyadó energiákat.
Ez a szakember lehet pszichológus, és lehet mediátor. Érdemes átgondolni, mely technika áll hozzánk közelebb, mely megközelítés természetesebb a számunkra.
A pszichológus általában az élményekkel, emlékekkel, pszichés impulzusokkal dolgozik, azokat próbálja tudatosítani, segít rendszerbe foglalni annak érdekében, hogy reálisan átlátva a probléma lényegét, közelebb kerülhessünk a megoldáshoz. Egyre több pszichológus (én is) dolgozik az úgynevezett problémacentrikus terápiás módszerrel, aminek a lényege, hogy a kliensekkel együtt első sorban nem a problémák keletkezésének okaira, hanem a megoldásukra fókuszáljunk. Ez a módszer a jövőre irányítja a kliensek figyelmét, amely igen produktív és "antidepresszív" hatású tud lenni.
A mediátor is igen eredményes a párkapcsolati problémák megoldásában, különösképp' azoknak a pároknak ajánlott, akik inkább a praktikus gondolkodást, a kevésbé "lelkizős" megoldást részesítik előnyben. A mediációs ülések alkalmával mesterségesen nem tartjuk távol a lelki jelenségeket, de nem célunk ezek kiprovokálása. A problémákra, a megoldandó feladatokra koncentrálunk! A mediátor segítségével a problémákkal küzdő pár tagjai sajátos "munkaközösséget" alkotnak, és a közös cél érdekében végzett munka számos esetben nem csupán a megoldásokat eredményezi, hanem a párkapcsolat megerősödését is, és új alapokra helyezi azt.